Raport „Troska o stworzenie próbą naszej wiary”

„Naukowcy mówią, że Ziemia – taka, jaką znamy - ginie. W 2015 r. papież Franciszek w Encyklice Laudato si, bazując na eksperckiej wiedzy, wszechstronnie przedstawił zagrożenia i wezwał wszystkich ludzi do ekologicznego nawrócenia. Co znaczy takie nawrócenie? Jak może być realizowane w Kościele? Jakich rozwiązań potrzeba, aby katolicy — świeccy i duchowni — swoim życiem dawali wyraz troski o stworzony świat: o bliźnich, o zwierzęta, o naturalne środowisko, także z myślą o przyszłych pokoleniach? Czy my - katolicy łączymy naszą wiarę z troską o stworzenie?”


Nad tymi i podobnymi pytaniami zastanawiał się przez ubiegły rok Zespół "Troska o Stworzenie" pracujący w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików. 
Z wynikami pracy zespołu mogliśmy zapoznać się w sobotę 22 stycznia podczas wydarzenia transmitowanego na Facebookowej stronie Kongresu Katoliczek i Katolików. 

Raport pt. „Troska o Stworzenie próbą naszej wiary” przedstawia stosunek duchownych i świeckich katolików do współczesnych problemów ekologicznych, na tle wybranych faktów mówiących o dewastacji środowiska, w kontekście nauczania Kościoła powszechnego. Opracowanie zawiera też postulaty i propozycje działań, które mogą prowadzić do większego zaangażowania katolików w działania na rzecz Ziemi i jej mieszkańców.


Po prezentacji raportu, można było wysłuchać dyskusji na temat ekologii integralnej w Kościele, w ramach konsultacji synodalnych.

Polecamy do zapoznania się -  
Raport dostępny jest tu:


https://kongreskk.pl/wp-content/uploads/2022/01/Troska-o-Stworzenie-proba-naszej-wiary.pdf?fbclid=IwAR0ctaVT3Hc5VvCBVmpS48o89A8wu5r9BhDivxzVrIKVnCDMONfFu1qVT6c