Zagadka nr 4 - Napisz, czy w innych religiach niż w katolicyzmie występuje także post. Jeżeli tak, opisz najbardziej typowe praktyki postne w przynajmniej jednej wymienionej religii.

Praktyka postu stanowi fundamentalny element życia religijnego, nie tylko w katolicyzmie i innych odłamach chrześcijaństwa. Post to czas służący wejrzeniu w siebie, doskonaleniu duchowemu i powrotowi do Boga.

Judaizm
Post stanowi istotny element obchodzonego w judaizmie od czasów biblijnych święta Jom Kippur – Dnia Przebłagania. Jest to czas pojednania z Bogiem, poprzedzony Dziesięcioma Dniami Pokuty, kiedy to wyznawcy starają się pojednać między sobą i naprawić wyrządzone krzywdy. Podczas Jom Kippur wszyscy pobożni Żydzi poszczą i oddają się modlitwie w synagodze. 
Praktykowane są również posty indywidualne. Na przykład przed zawarciem małżeństwa para młoda pości, aby wewnętrznie przygotować się na to ważne wydarzenie.

Islam
W islamie najważniejszym czasem postu jest ramadan. W tym czasie muzułmanie przez cały dzień nie jedzą ani nie piją, nie utrzymują kontaktów seksualnych oraz starają się być w zgodzie z sobą i bliźnimi. Post jest jednym z pięciu „filarów” islamu, zapisanym również w Koranie. Z przepisów postu są zwolnione dzieci, ciężarne kobiety, ludzie chorzy i podróżujący. Ramadan jest dziewiątym miesiącem w księżycowym kalendarzu muzułmańskim i trwa 29 lub 30 dni. 

Hinduizm
Dla wyznawców hinduizmu okazjądo postu są pewne doroczne święta, takie jak Śiwaratri i Dżanamastami. Pierwsze obchodzone jest ku czci Śiwy na pamiątkę odtańczenia przez niego kosmicznego tańca szczęśliwości tandawa. Wierni zachowują ścisły post przez cały dzień, a w nocy czuwają. Drugie to święto urodzin Kriszny, które wymaga przestrzegania 24-godzinnego postu aż do północy, kiedy Kriszna przyszedł na świat. Pości się także z okazji ważnych wydarzeń w życiu, takich jak narodziny syna. Może to być post zupełny lub ograniczenie do jednego posiłku dziennie albo rezygnacja z niektórych produktów.