Wiosna w Holandii czyli tulipanomania

Niektórym z nas udało się skorzystać z webinaru w ramach projektu Ogrody Nowej Huty, który prowadziła dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne). Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

Wiedzieliśmy, że Holandia znana jest jako kraj tulipanów, ale okazało się, że tradycja ich uprawy jest naprawdę długa, bo sięga XVI wieku. To właśnie wtedy zaczęła się tulipanomiania. Pierwsza kolekcja tulipanów została założona w Ogrodzie Botanicznym w Lejdzie przez Karola Kluzjusza, jednego z najwybitniejszych botaników XVI w.

Holandia jest największym eksporterem cebulek tulipanów na świecie. Rocznie eksportuje ponad 3,6 miliarda cebulek kwiatowych – głównie tulipanów, ale też narcyzów i hiacyntów. Na wiosnę Holandia wygląda jak wielka kolorowa szachownica, ponieważ kwiaty uprawia się na około 23 tys. hektarów.
Obecnie istnieje ponad 100 tys. oficjalnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Kilkaset z nich można podziwiać w Keukenhof, czyli największym i najsłynniejszym ogrodzie prezentującym kwitnące rośliny cebulowe. Co roku ręcznie wysadza się w nim aż 7 milionów cebulek, które tworzą różne kompozycje. Ogród otwarty jest tylko przez dwa miesiące od marca do maja, a odwiedza go corocznie nawet do miliona zwiedzających.

Holandia słynie też z uprawy wielu innych roślin ozdobnych, w tym również pod osłonami. To m.in. rośliny doniczkowe, a wśród nich tropikalne storczyki, które wysyła się do wielu krajów świata. Można wręcz powiedzieć, że cała Holandia jest jednym wielkim ogrodem. Znajdziemy tu przepiękne historyczne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, arboreta i bogate ogrody botaniczne, ogrody pokazowe prezentujące kolekcje ozdobnych bylin, roślin do ogródków skalnych, czy ozdobnych drzew i krzewów.

Co 10 lat odbywa się w Holandii Światowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE. To zdecydowanie największe targi ogrodnicze na świecie. Siódma jej edycja odbędzie się w bieżącym roku od 13 kwietnia do 9 października w Almere. Tematem przewodnim ekspozycji jest hasło ‘Growing Green Cities’, które upowszechnia ideę tworzenia zielonych miast.