Zagadka nr 5: Opisz krótko jeden z mitów Afryki opowiadający o powstaniu świata/przyrody/człowieka

Mitologia afrykańska jest niezwykle bogata, a wersji stworzenia świata w zasadzie tyle, ile ludów mieszkających na tym kontynencie. Co ciekawe, większość z nich przedstawia jednoczesne stworzenie świata i człowieka.

Plemiona żyjące na obszarze Wybrzeża Kości Słoniowej wierzą, że człowiek powstał w wyniku nudy i… ziewnięcia jednego w dwóch głównych bóstw, czyli Guela na Dole. Właśnie wtedy wypłynęła z jego ust glina, a z niej Gueli zaczął lepić ludzi, zwierzęta i rośliny. Jednak istoty były ciągle martwe, co rozgniewało bóstwo. Guela na Dole przestał interesować się swoimi stworzeniami, ale kiedy wielu mężczyzn roztopiło się pod wpływem ulewnego deszczu, to bóstwo zabrało do groty tych, którzy ocaleli. W tym czasie drugie bóstwo, czyli Guela na Górze poprosił o te ocalałe stworzenia. Guela na Dole zgodził się, ale pod jednym warunkiem – Guela na Górze miał tchnąć w te istoty życie. Tak się stało, a ponadto bóstwo jeszcze zesłało na dół światło słoneczne, aby nie stworzenia nie żyły jak dotychczas w ciemności. 

Niestety, ale Guela na Dole nie podarował ludzi Gueli na Górze, a to spowodowało wieczną kłótnię między bóstwami. Dlatego pojawiła się śmierć, ponieważ Guela na Górze próbuje odebrać ludziom życie i za każdym razem, gdy mu się to udaje, to jakaś istota umiera.