Medycyna i filozofia islamskiego uczonego Awicenny

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane - tak twierdził Awicenna, czyli słynny perski lekarz i filozof, zwany „ojcem nowoczesnej medycyny” i „najsłynniejszym uczonym islamu”. Prezentacja uczestniczki projektu przedstawia jego postać. 
 

Jeszcze tylko dodamy ciekawą historię o Awicennie, która ukazuje jego osobę jako jednego z pionierów psychologicznego podejścia do pacjenta. 
 

Historia perskiego księcia

W XI wieku perski książę z Isfahanu zapadł na dziwną chorobę. Melancholia łączyła się u niego z przekonaniem, że jest krową. Emir przestał jeść, schudł, muczał jak krasula. Domagał się, żeby go zaszlachtować, bo „z jego mięsa będzie smaczny gulasz”. Lekarze nie dawali sobie rady z władcą. Wezwano w końcu Awicennę, najbardziej cenionego medyka tamtych czasów. Ten zaś, zanim udał się do emira, wysłał wiadomość, która niezwykle ucieszyła chorego. Awicenna oznajmił, że wnet do pałacu przybędzie rzeźnik i prosi, aby pacjent się rozchmurzył, bo jego prośby zostaną spełnione. Awicenna przybył z nożem i zapytał: gdzie jest krowa, którą mam zaszlachtować? Emir pokornie, choć podobno z żałością, zamuczał i na polecenie „rzeźnika” położył się na ziemi. Awicenna obejrzał „krowę” i głośno oznajmił: „To zwierzę jest za chude, więc nie ma sensu go zabijać. Trzeba je dobrze karmić i zabić wtedy, gdy będzie zdrowe i tłuste”. Chory rzucił się na jedzenie, po jakimś czasie wydobrzał, a wraz z ciałem ozdrowiał i umysł. Przypadek opisany w „Kanonie medycyny” Awicenny  pokazuje, że arabscy lekarze sprzed tysiąca lat korzystali już z osiągnięć psychologii.
 

A na koniec jeszcze jeden cytat z Awicenny: Nie ma chorób nieuleczalnych – brak tylko dobrej woli. Nie ma bezwartościowych ziół – brak tylko wiedzy.