Dąb Dunin - Strażnik Puszczy Białowieskiej został Europejskim Drzewem Roku 2022!

Dąb Dunin zdobył aż 179 317 głosów, a wśród nich BYŁY także nasze głosy. Dlatego tak bardzo ucieszyła nas wiadomość o tym, że dąb Dunin wygrał.  Zapewnił sobie udział w konkursie europejskim dzięki zwycięstwu w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku w roku 2021. Nasze głosy przydały się!

Europejskie Drzewo Roku jest prestiżowym tytułem. W tym roku można było oddać swój głos na wiele wspaniałych drzew  np.  okazałego 300-letniego kasztanowca z Francji , smukłą sosnę królewska z Estonii, olbrzymie mamutowce z Chorwacji i Belgii, dęby z Hiszpanii i Portugalii czy śpiewającą lipę z Czech. Konkurencja była naprawdę ogromna. 

My postanowiliśmy oddać swoje głosy na 400-letniego Dunina. Ten piękny dąb rośnie  w Przybudkach w gminie Narew w woj. podlaskim, a więc na skraju  Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych w całej  Europie. 
Dąb ma zatem wielowiekową  historię i jest otaczany szczególnym szacunkiem, wręcz  podziwem nie tylko przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. 
Dunin zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji oraz wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary. Niektórzy z nas mieli okazję podziwiać go na żywo. 

Cieszy nas zwycięstwo Strażnika Puszczy – pięknego lasu, który w ostatnich latach musi bronić się przed bezmyślną wycinką. Mamy nadzieję, że Dunin obroni ten skarb naszej ziemi i Puszcza Białowieska zachowa swoją „duszę”.