Działamy

 

 

  • burza.jpg

    Projektowa burza mózgów – mapy myśli

    Nasz udział w XI edycji projektu poprzedziły już od września wstępne przygotowania, takie jak ogólne zapoznanie z projektem, jego założeniami, hasłem przewodnim. Pracowaliśmy indywidualnie i zespołowo.

  • japonia1.jpg

    Co zawdzięczamy Japończykom? – Lekcja uczniowska

    Nasi uczestncy projektu przygotowali i przeprowadzili lekcję uczniowską na temat - Co zawdzięczamy Japończykom?

  • 3_krolowie1.jpg

    Trzej Królowie - co o nich wiemy?

    Trzej Królowie - kim byli, skąd przybyli. Na te i inne pytania odpowiada w swojej prezentacji jeden z uczestników projektu.

  • awicenna1.jpg

    Awicenna i jego wpływ na rozwój europejskiej medycyny i filozofii

    Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane - tak twierdził Awicenna, czyli słynny perski lekarz i filozof, zwany „ojcem nowoczesnej medycyny” i „najsłynniejszym uczonym islamu”. Prezentacja uczestniczki projektu przedstawia jego postać. 

  • jerozolima1.jpg

    Wszystkie szlaki prowadzą do Jerozolimy

    Jerozolima w średniowieczu stała się celem nie tylko pielgrzymkowym, ale także wypraw krzyżowych. Jakie to miało skutki dla kontynentu europejskiego? O tym jest prezentacja przygotowana przez jednego uczestnika projektu.

  • filozofiabiz1.jpg

    Filozofia bizantyńska i jej wpływ na Europę

    Cesarstwo Bizantyńskie to bezpośredni spadkobierca społeczeństwa antycznego. W filozofii bizantyńskiej odnajdujemy trzy podstawowe elementy cywilizacji europejskiej, składające się na jedną całość: hellenizm, prawo rzymskie i chrześcijaństwo. W prezentacji przygotowanej przez jednego uczestnika projektu więcej na temat filozofii bizantyńskiej i jej wpływu na rozwój myśli i nauki europejskiej. 

  • maurowie1.jpg

    Wpływ Arabów na kulturę i sztukę na Półwyspie Iberyjskim

    Islamski podbój Półwyspu Iberyjskiego rozpoczął się w 711 roku. W ciągu siedmiu lat oddziały muzułmańskie opanowały prawie cały półwysep. Rekonkwista, czyli proces odbijania ziem spod władzy muzułmańskiej, ruszyła z Asturii dopiero w drugiej połowie IX wieku. Kampania jednak trwała blisko osiem wieków. Sprawdzamy wpływ Arabów na kulturę i sztukę Hiszpanii.

  • konklit1.jpg

    Szkolny Konkurs Papieski – edycja literacka

    Podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii i kultur w Delhi w 1986 r. papież Jan Paweł II wygłosił znamienną deklarację: 
    „Dzisiejszy świat odczuwa potrzebę współdziałania wszystkich religii dla dobra ludzkości, czynić zaś to należy w perspektywie duchowości człowieka. Zebraliśmy się tu dzisiaj – hindusi, muzułmanie, sikhowie, buddyści, dżiniści, parsowie i chrześcijanie – w duchu braterskiej miłości, aby potwierdzić to naszą obecnością”.

  • konkart1.jpg

    Szkolny Konkurs Papieski – edycja artystyczna

    Podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii i kultur w Delhi w 1986 r. papież Jan Paweł II wygłosił znamienna deklarację, a nasi uczestnicy projektu mieli odnieść się do słów papieskich i zobrazować je w formie plastycznej.

  • gazetka1.jpg

    Gazetka ścienna „Od Wschodu do Zachodu”

    Uaktualniliśmy naszą gazetkę ścienną „Od Wschodu do Zachodu” wykorzystując najlepsze prace konkursowe naszych uczestników projektu.

  • szlakimisyjne1.jpg

    Szlaki misyjne pierwszych chrześcijan

    W pierwszym tysiącleciu świat chrześcijański najbardziej rozwijał się na Wschodzie, dopiero później misjonarze zaczęli docierać na tereny Europy Zachodniej. 

  • slajdowisko1.jpg

    Szkolne Slajdowisko – indyjski Ladakh miejscem odpoczynku dla kupców na Szlaku Jedwabnym

    Szkolne Slajdowisko poświęcone zostało śladom w naszej zachodniej kulturze buddyjskich mnichów z Ladakhu oraz poznaniu tego regionu jako miejsca odpoczynku dla kupców na Szlaku Jedwabnym. Wiedzą i własnymi doświadczeniami podróżniczymi w tym regionie podzieliła się z nami  p. Anna Manczyk.

     

  • Jedwabny_szlak1.jpg

    Jedwabny Szlak

    W średniowieczu szlaki handlowe stanowiły ważny element kultury i gospodarki. Były to trasy łączące różne regiony, umożliwiające wymianę towarów, kultury i idei. W prezentacji przyjrzymy się szczególnie Jedwabnemu Szlakowi, jednemu z najważniejszych szlaków handlowych tego okresu.

  • benedykt_polak1.jpg

    Benedykt Polak - ten, który ubiegł Marco Polo

    Wszyscy znają Marco Polo, ale to Benedykt Polak, razem z Giovannim di Piano Carpinim, dotarł jako pierwszy do serca Azji Wschodniej. Chcemy przybliżyć jego sylwetkę.