Szkolne Slajdowisko – indyjski Ladakh miejscem odpoczynku dla kupców na Szlaku Jedwabnym

Szkolne Slajdowisko poświęcone zostało śladom w naszej zachodniej kulturze buddyjskich mnichów z Ladakhu oraz poznaniu tego regionu jako miejsca odpoczynku dla kupców na Szlaku Jedwabnym. Wiedzą i własnymi doświadczeniami podróżniczymi w tym regionie podzieliła się z nami  p. Anna Manczyk.

Spotkanie było doskonałą okazją do poznania indyjskiego regionu Ladakh -  świata buddyjskich klasztorów (gomp), mantrujących mnichów, powiewających modlitewnych chorągiewek (tar-chok), czy modlitewnych młynków, którymi kręci się zawsze w prawo.
Ladakh jest najbardziej na północ wysuniętą prowincją Indii leżącą pomiędzy dwoma potężnymi łańcuchami górskimi Himalajami i Karakorum. Prowincja ta zarówno kulturowo, jak i krajobrazowo bliższa jest Tybetowi, stąd nazywana jest „Małym Tybetem”.
Sercem Ladakhu jest Leh. To tam co roku we wrześniu organizowany jest Festiwal Ladakhu, podczas którego można zobaczyć Ladhakijczyków w ludowych strojach, Ladhakijki w tradycyjnych strojach i nakryciach głowy z turkusu, który zakładają tylko na specjalne okazje, obejrzeć tańce ludowe, zapoznać się z lokalnym rękodziełem.

W najbliższych okolicach Leh znajduje się mnóstwo klasztorów i świątyń buddyjskich. Jednym z największych jest Thiksey, gdzie znajduje się 14-metrowy posąg Buddy Majtreji, który będąc Buddą przyszłości, jest najbardziej rozpowszechnionym Buddą w Ladakhu. Inne klasztory w okolicy to Hemis, Shey, Stok, Chemre, Spituk, Deskit

Ladakh - oaza dla kupców 
Region ten od wieków stanowił bardzo atrakcyjną oazę dla kupców pragnących odpocząć tu podczas swej podróży wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Można zatem przypuszczać, że kupcy podczas takich postojów uczyli się od miejscowej ludności spokoju życia, niezbędnego do przeżycia w trudnych górskich warunkach. 

To także jedyne miejsce w Indiach, gdzie można spotkać baktriany – wielbłądy dwugarbne – pamiątkę burzliwej historii regionu i dowód na jego ówczesne strategiczne i handlowe znaczenie.
Coraz więcej też dowodów na to, że buddyzm tybetański pojawił się w Ladakhu wcześniej niż w samym Tybecie, bo już w trzecim wieku przed naszą erą za sprawą cesarza Ashoki. Daje to podstawy do przypuszczenia, że niektóre mistyczne prądy filozofii i religii greckiej mogą mieć źródło w kontaktach z mieszkańcami Ladakhu oraz innych terenów Indii.

W średniowieczu kontakty europejsko-indyjskie były bardzo rzadkie. Wytworzył się wtedy obraz Indii jako baśniowego kraju bogactwa i obfitości, mający istnieć jeszcze długo w cywilizacji Zachodu. Wiele elementów kultury indyjskiej przeszło do Europy za pośrednictwem arabskim. Garść informacji o Indiach przywiózł do Europy także Marco Polo.